Школа фермера ФАО: біорізноманіття та No-till

Оприлюднено: 19 Червня 2019

Досягнення нульового рівня деградації ґрунтів – одне із питань, які Україна зобов’язалася виконати до 2030 в рамках Порядку денного зі сталого розвитку.

Аби допомогти фермерам зупинити деградацію земель, Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) проводить серію тренінгів Польової школи фермера, третій з яких пройшов 13 червня на базі фермерського господарства «Аркадія» (керівник – відомий ноутіллер Вадим Дробітько).

Під час тренінгу «Біорізноманіття та No-till» більше 100 учасників мали можливість оглянути машинотракторний парк господарства та на практиці у полі побачити використання сівозмін при технології No-till. У господарстві використовується диверсифікована сізозміна: озима пшениця, кукурудза, соя, соняшник, гірчиця, ріпак.

«Ми зараз знаходимось на територіях степу та лісостепу, у зоні ризикованого землеробства, де особливо виражено деградацію ґрунтів. Застосування No-till значно покращило стан ґрунту і ситуацію з поширенням біорізноманіття, адже ця технологія сприяє утворенню стійких агробіоценозів. З іншої сторони, варто зазначити, що тут потрібно ретельніше підбирати сорти, корегувати технології виробництва і змінювати норму висівів – вона буде меншою від загальноприйнятої по Україні», – зазначив Микола Косолап, доцент кафедри землеробства та гербології НУБіП.

Під час дискусії учасники тренінгу встановили факт, що пошкодження сої чортополохівкою під час застосування no-till були мінімальними та не потребували додаткової хімічної обробки. Вони висунули теорію, що при No-till температура ґрунту менша і поширення шкідника є повільнішим, ніж при традиційній обробці, коли температура ґрунту піднімається до 40-45 градусів.

Загалом ФАО проведе десять тренінгів, щоб допомогти фермерам зупинити деградацію земель в Україні. Тематика тренінгів стосується весняної посівної кампанії, біорізноманіття, зрошення, методів обробітку ґрунту, відновлення захисних лісосмуг, економічних розрахунків у веденні сільського господарства.

Наступний тренінг «Застосування ґрунтозахисних технологій у лісостеповій зоні» пройде 20 червня у Київській області на дослідних полігонах УкрНДІПВТ імені Леоніда Погорілого, під час виставки «Міжнародні дні поля в Україні – International Field Days Ukraine 2019». Реєстрація: http://bit.ly/FFS-4.

Тренінги проходять в рамках проекту ФАО «Інтегроване управління природними ресурсами деградованих ландшафтів лісостепової та степової зон України», що фінансується Глобальним екологічним фондом (ГЕФ). Діяльність в рамках цього чотирирічного проекту ФАО пов’язана з більш широкими глобальними зусиллями, оскільки сприяє досягненню Цілі 15 сталого розвитку «Життя на землі».

Більше: https://healthy-soils.org.ua/poliova-shkola-fermera/