Польова школа фермера

Польова школа фермера «Ґрунтозберігаючі технології у землеробстві» є частиною проекту «Інтегроване управління природними ресурсами на деградованих ландшафтах степової та лісостепової зон України», що реалізується Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (ФАО) за фінансової підтримки Глобального екологічного фонду (ГЕФ).

Навчальна програма складається із серії теоретичних та практичних занять, які проводитимуться протягом виробничого сезону на базі певних господарств. Під час польової школи фермери зможуть обговорити найбільш актуальні питання та проблеми конкретних культур саме в момент здійснення сільськогосподарських операцій.

Структура навчальної програми була сформована у результаті аналізу опитування понад 200 господарств, під час якого були виявленні основні проблеми щодо технологій ведення сільського господарства, зокрема обробітку ґрунту, дотримання сівозміни, застосування систем захисту та живлення рослин, а також проблем деградації ґрунтів та шляхів їх вирішення. Опитування продемонструвало гостру потребу у формуванні спільної комунікаційної платформи для фермерів, з метою обміну досвідом та поширення найбільш успішних методів і технологій, застосованих в умовах конкретного регіону.

Місія програми – поширення серед аграрної спільноти практичних та теоретичних знань щодо застосування ґрунтозахисних технологій у землеробстві в посушливих регіонах степової та лісостепової зон України в умовах зміни клімату.

Цільова аудиторія – особи, які приймають рішення із запровадження технологій польових сівозмін на землях степової та лісостепової зон України: керівники господарств, агрономи, фермери, а також науковці, посадовці та інші. Планується, що у кожному тренінгу візьмуть участь близько 30 осіб.

План заходів. У 2019 році буде проведено 10 практичних одноденних тренінгів, присвячених розгляду всіх сезонних польових робіт: від початку весняної посівної до збирання врожаю. Протягом теоретичних блоків слухачі набудуть знань щодо обліку економічної ефективності застосування ґрунтозахисних технологій та вивчать основні підходи управління природними ресурсами.

Формат. Одноденні тренінги проходитимуть на територіях певних господарств та передбачають демонстрацію застосування ґрунтозахисних технологій у виробничих умовах, моделювання реконструкції лісосмуг, огляд основних помилок у землеробстві, які є причиною деградації ґрунтів, та методи їх вирішення. Під час тренінгів пройдуть дискусії між практиками (агрономами, фермерами) та презентації науково-практичних обґрунтувань технологій від провідних українських та міжнародних фахівців.

Локації. Тренінги пройдуть у господарствах степової та лісостепової зон України. Пілотними областями є Херсонська, Миколаївська, Харківська та Київська області.

 

План проведення польової школи фермера «Ґрунтозберігаючі технології у землеробстві»

ТематикаЧас проведенняЛокація
Весняна посівна кампанія. Методи збереження і максимально ефективного використання зимової вологи. Технології підготовки полів до посіву навесні. Проблеми вітрової та водної ерозії, шляхи протистояння.

Публікація – https://healthy-soils.org.ua/novini/polova-shkola-fermera-fao-yak-provesti-vesnyanu-posivnu-kampaniyu/

березеньХерсонська область
Біорізноманіття. Сівозміна, догляд за посівами та захист рослин.

Публікація (Харківська область) – https://healthy-soils.org.ua/novini/polova-shkola-fermera-fao-sivozmina-ta-bioriznomanittya/ 

Публікація (Миколаївська область)

травеньХарківська область
червеньМиколаївська область
Ґрунтозберігаючі технології. Застосування ґрунтозберігаючих технологій в лісостеповій зоні

Детальніше: https://healthy-soils.org.ua/anonsi/polova-shkola-fermera-zastosuvannya-gruntozberigayuchih-tehnologij-v-lisostepovij-zoni/

червеньКиївська область
Обробіток ґрунту. Різноманіття технологій обробітку ґрунту та їхня ефективність за різних ґрунтово-кліматичних умов. Приклади: ноу-тіл, стріп-тіл, рихлення/оранка/поверхневий обробіток, контурний обробіток, точне землеробство.серпеньХарківська область
Ґрунтотворення. Компостування, рецепти компостування гною ВРХ та свиней, курячого посліду, органічних сільськогосподарських відходів. Компостування органічних побутових відходів у домашніх умовах. Органо-мінеральні добрива. Вермикультура.вересеньКиївська область
Лісосмуги. Вплив та значення. Стан лісосмуг в Україні. Правове регулювання користування, оренди, охорони, розробка технічної документації. Лісосмуги як джерело додаткового доходу. Догляд за лісосмугами. Реконструкція та закладка лісосмуг.жовтень

 

Харківська область

 

листопадХерсонська область
Економічні розрахунки ефективності застосування ґрунтозахисних технологій.груденьКиївська область

 

Контакти для реєстрації:

+38 068 898 38 45, +38 066 568 03 18

Oleksandr.Zhuravel@fao.org

Олександр Журавель, фахівець Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО)